pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

10 najbardziej inspirujących ludzi

KUP LICENCJĘ
Łukasz Ostruszka
Pin It email print

Anja Ringgren Lovén pokonała prezydenta USA, papieża i założyciela Facebooka

 

Gdyby można było dać odwadze imię, to brzmiałoby ono Anja Ringgren Lovén” — napisał magazyn „Ooom”, uzasadniając przyznanie aktywistce z Danii tytuł najbardziej inspirującej osoby na świecie. Nie gra w filmach, nie ma swojego show w telewizji, nie pisze książek ani nie założyła w garażu firmy, która przeistoczyła się w wielki globalny koncern. Czym więc zasłużyła sobie na takie wyróżnienie?

Świat poznał ją w lutym tego roku, kiedy media społecznościowe obiegło zdjęcie wykonane przez Martina Nilssona. Jest na nim Dunka, która podaje wodę małemu wygłodzonemu chłopcu gdzieś w środku Nigerii. Dwulatek został porzucony przez rodzinę i odrzucony przez społeczność miasteczka z powodu oskarżeń o czary. Anja Ringgren Lovén zabrała go do stacji pomocy, a później zapewniła opiekę, gdy odzyskiwał siły i zdrowie.

Dunka jest założycielką organizacji DINNoedhjaelp, która prowadzi w Nigerii sierociniec dla dzieci oskarżanych o czary. Makabryczny zwyczaj ma się tam dobrze z powodu wierności dawnym przesądom, i to mimo prawnego zakazu takich praktyk. Dzieci są nie tylko porzucane, ale także bite, torturowane i zabijane w imię walki z czarami. Anja Ringgren Lovén zapewnia maluchom dach nad głową, opiekę i wykształcenie.

Chłopiec ze zdjęcia otrzymał imię Hope, czyli Nadzieja, mieszka w ośrodku z Lovén z innymi uratowanymi dziećmi. Świat prawdopodobnie nie usłyszałby o działalności Dunki, gdyby zdjęcie wykonane przez jej znajomego nie podbiło mediów społecznościowych. Twórca najpotężniejszej firmy w tej branży zajął w rankingu siódme miejsce.

Mark Zuckerberg zrewolucjonizował sposób komunikacji i przyciągnął już ponad 1,6 mld osób, dla których dzień bez Facebooka często jest dniem straconym. Dla jednych jest bohaterem, a innych przeraża, bo w centrach danych swojego koncernu przechowuje spory kawałek prywatności użytkowników.

W czołówce najbardziej inspirujących osób na świecie nie zabrakło papieża Franciszka, który spadł katolikom z nieba i od kilku lat mocuje się z zastygłą watykańską biurokracją. Mówi o miłosierdziu, sprawiedliwości, solidarności i buduje kolejne mosty — a to z innymi wyznaniami chrześcijańskimi, a to z odrzuconymi przez system i sponiewieranymi przez ludzką pychę. Franciszek przedzielił na liście dwójkę popularnych aktorów: walczącą z AIDS w Afryce Charlize Theron i zaangażowanego w przeciwdziałanie zmianom klimatu Leonardo DiCaprio.

Jedynym przedsiębiorcą w najbardziej inspirującej dziesiątce, poza Markiem Zuckerbergiem, jest Elon Musk, miliarder i wizjoner, który chce zabrać ludzi na Marsa, a na razie buduje szybkie, elektryczne samochody marki Tesla. Wysoko, bo na 16. pozycji, znalazł się Jonathan Ive, którego fani gadżetów Apple’a słuchają jak proroka i duchowego przewodnika.

„Ooom” jest austriackim kwartalnikiem kolportowanym m.in. w Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. W komitecie doradczym pisma zasiadająm.in. Helmut Thoma, założyciel RTL Television Network, i Gerald Matt, dyrektor wiedeńskiego Instytutu Sztuki. Wyboru setki najbardziej inspirujących osób dokonało międzynarodowe jury. © Ⓟ

INSPIRUJĄCA CZOŁÓWKA

1. Anja Ringgren Lovén — działaczka charytatywna

2. Barack Obama — prezydent USA

3. Charlize Theron — aktorka i aktywistka

4. Papież Franciszek — przywódca religijny

5. Leonardo DiCaprio — aktor i aktywista

6. Dalajlama — przywódca religijny

7. Mark Zuckerberg — założyciel portalu Facebook

8. Malala Yousafzai — laureatka Nobla

9. Bob Dylan — piosenkarz i poeta

10. Elon Musk — przedsiębiorca i wizjoner

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Wiadomości dnia na kariera.pb.pl

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu