pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Szwajcarzy zagłosują za dochodem gwarantowanym

KUP LICENCJĘ
Katarzyna Łasica
Pin It email print

Każdy mieszkaniec Szwajcarii zyska prawo do podstawowego dochodu w wysokości 2,5 tys. CHF miesięcznie, jeśli propozycja szwajcarskich intelektualistów zostanie przyjęta w referendum, informuje The Local.

 

Notowania

frank

W środę, rząd federalny zatwierdził propozycję wprowadzenia dochodu podstawowego i 5 czerwca zostanie poddana referendum.

Tym samym Szwajcaria będzie pierwszym krajem na świecie, który podda pod głosowanie wprowadzenie na poziomie krajowym bezwarunkowego dochodu dla swoich mieszkańców.
Inicjatywa nie cieszy się jednak poparciem tradycyjnych polityków, nawet tych z lewej strony sceny.

Jej zwolennicy chcą zniesienia zależności pomiędzy zatrudnieniem i dochodem. Projekt przewiduje również przyznanie miesięcznego dochodu na dziecko w wysokości 625 CHF.

Rząd federalny szacuje roczny koszt projektu na 208 mld CHF.  Około 153 mld CHF pochodziłoby z podatków, a pozostałe 55 mld CHF miałoby zostać przeniesionych z wydatków na ubezpieczenia społeczne.

Za inicjatywą stoją artyści, pisarze i intelektualiści, w tym publicysta Daniel Straub, były rzecznik rządu Oswalda Sigga i raperka z Zurichu Franziska Schläpfer.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

9 Komentarze

Hagen 2016-01-28

Grupa artystów zgłasza sobie projekt, który niesie ogromne skutki budżetowe, ba wywraca cały model finansowy państwa do góry nogami od demokracja.

Czerwony Wiewiór 2016-01-28

Cóż, lepsza taka demokracja, gdy nawet najgłupszy projekt jest poddawany pod głosowanie ogółu, niż dyktatura "większości" wybranej głosami kilkunastu procent uprawionych. Zresztą, jak dotąd populistyczne projekty chyba ani razu nie uzyskały większości w szwajcarskich referendach. Oni naprawdę wiedzą, że ponoszą odpowiedzialność za swój głos

Hagen 2016-01-28

Czerwony Wiewiór największe sukcesy XX wieku to robota dyktatur w Korei Południowej, na Tajwanie, czy bardzo ograniczonych demokracji w Japonii, Singapurze. W ostatnich latach w Szwajcarii mamy coraz głupsze pomysły, a to jest projekt nie wytrzymujący pewnego minimum krytyki, jeśli już to do dochodu gwarantowanego warto dochodzić, a nie ustalać go na poziomie pensji. Ten projekt wywołałby takie skutki prawne, budżetowe, że do uchwalenia powinna być większość konstytucyjna. Osobiście nie mam nic przeciwko sensownej dyktaturze mi wystarczy by Polska była silna i bogata, a nie musi być demokratyczna.

^!@$% 2016-01-28

@Hagen, żeby Polska była silna i bogata musi być przede wszystkim MĄDRA. A jak do tej pory to banda Partyjnych PiSowskich kretynów urabia jeszcze bardziej skretyniałą gawiedź opowiadając im bajki o mocarstwowej przyszłości Polski. Potęg i bogactwo bierze się z nauki i pracy, ciężkiej nauki i jeszcze cięższej pracy, a nie z zasiłku 500+

Czerwony Wiewiór 2016-01-28

@ Hagen * przykłady sukcesu krajów, które wymieniłeś niekoniecznie muszą mieć związek z ustrojem. Prędzej z cechami osobowymi ludności tych krajów. Zgadzam się jednak, że zbyt rozbuchana demokracjo prowadzi do wypaczeń (jak w UE) - i na dodatek jest bardzo kosztowna

Wiadomości dnia na kariera.pb.pl

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu