pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Prof. Miodek: manager, menedżer czy menadżer?

KUP LICENCJĘ
MK
Pin It email print

"Manager", "menedżer" czy "menadżer"? Wszystkie te formy są poprawne — tłumaczy językoznawca prof. Jan Miodek.

 

Tagi

Praca, Kadry, CV
 
Dobrze, że ekspert od poprawnej polszczyzny wreszcie zabrał głos. Bo spośród prawie tysiąca szefów, zarejestrowanych na portalu Praca.pl, tylko połowa wie, jak poprawnie napisać to słowo. Stu z nich szuka zatrudnienia w charakterze "manadzera", "manadrzera" albo "akont manadzera". Zdaniem profesora, grubo przesadzamy z wymyślaniem kolejnych ortograficznych wcieleń tej funkcji.

— Najbardziej spolszczony — graficznie i fonetycznie — jest "menedżer", ale "manager" też jest w zgodzie z ortograficzną normą — wyjaśnia Jan Miodek.

Gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że błędy robią nie tylko przedstawiciele kadry kierowniczej. Prof. Miodek rozkłada ręce na wieść, że w sieci pracy szukają także "tokaże", "żeźnicy", "ślifieże", "chydraulicy" i "kuharze".

Portal Praca.pl zapytał użytkowników, czy zwracają uwagę na poprawność językową swoich podań o zatrudnienie. Aż 52 proc. respondentów przyznało, że pisząc CV, zagląda do słownika. Ale 39 proc. z całą stanowczością odpowiedziało, że tego nie robi, bo doskonale zna zasady ojczystej pisowni. 8 proc. ankietowanych oświadczyło z kolei, że nigdy się nad tym nie zastanawia — po prostu piszą i wysyłają.

— Błędy w CV każą mi podejrzewać, że kandydaci, którzy je robią, będą niedbali również w pracy — ostrzega tymczasem Przemysław Rey, specjalista od rekrutacji.

Prof. Jan Miodek radzi jednak, by menedżerowie i kadrowcy byli wyrozumialsi wobec autorów takich aplikacji. Tym bardziej, że sami powinni się podciągnąć w ortografii.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na kariera.pb.pl

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu