pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Hamilton Sundstrand w PZL-Wrocław

KUP LICENCJĘ
Małgorzata Grzegorczyk
Pin It email print

Amerykanie do grudnia kupią zakład i utrzymają 500 etatów. Trwają negocjacje dotyczące centrum RD.

 

Potwierdziły się informacje "PB" z ubiegłego tygodnia: zapowiadaliśmy, że w ciągu kilku dni ogłoszone zostanie przejęcie PZL-Wrocław przez amerykański koncern Hamilton Sundstrand (HS).
"Wczoraj [w poniedziałek - przyp. red.] w Warszawie między Hamilton Sundstrand a Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) podpisana została przedwstępna umowa sprzedaży udziałów PZL-Wrocław. Finalizację transakcji przewidziano na grudzień" -brzmi komunikat ARP, która koordynuje prywatyzację.

Zwolnień nie będzie

Amerykanie podpisali umowę ze związkiem zawodowym i zobowiązali się utrzymać wszystkie etaty w PZL-Wrocław. Jest ich ponad 500 (w grupie PZL-Hydral jest jeszcze Zakład Odlewniczy, w którym pracuje około 40 osób). Inwestor zamierza utrzymać dotychczasowy profil działalności przedsiębiorstwa, wprowadzając do produkcji nowe grupy wyrobów dla lotnictwa, a w ciągu pięciu lat - podwoić poziom sprzedaży PZL-Wrocław. Pomogą w tym inwestycje wartości co najmniej 65 mln zł. Z kolei ARP zobowiązała się spłacić ze sprzedaży udziałów wierzycieli publicznoprawnych PZL-Hydral, co pozwoli na zwolnienie zabezpieczeń ustanowionych na majątku PZL-Wrocław. Zaległe zobowiązania PZL-Hydral zostaną umorzone.
- Pozyskanie inwestora branżowego, zadeklarowane przez HS inwestycje i dostęp do nowoczesnych technologii stanowią gwarancję rozwoju PZL-Wrocław. Mam nadzieję, że podobnie jak wcześniej PZL Mielec, firma stanie się jednym z wiodących przedsiębiorstw w branży - podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes ARP.

Zatrudnią inżynierów

Potwierdzają się też informacje "PB" dotyczące centrum RD, które Amerykanie chcą otworzyć. Z nieoficjalnych informacji wynika, że może chodzić o zatrudnienie ponad 100 osób w centrum inżynieryjnym.
- Cieszę się bardzo, że udało się uratować ponad 500 miejsc pracy. Powodów do radości może być więcej, gdyż prowadzimy z inwestorem rozmowy na temat otwarcia we Wrocławiu centrum badawczo-rozwojowego. Branże lotnicza i zbrojeniowa są jednymi z najbardziej nowoczesnych i dochodowych - komentuje Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.
- Firma przeprowadziła już głębokie analizy potencjału wrocławskiego rynku pracy - dodaje Tomasz Gondek z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
PZL-Wrocław produkuje układy paliwowo-regulacyjne do silników lotniczych oraz układy, wyroby i detale hydrauliczne sterowania i kontroli lotu do samolotów i śmigłowców.
Hamilton Sundstrand to część grupy United Technologies Corporation. Jest światowym potentatem w branży lotniczej i budowlanej, który zatrudnia dziś w Polsce 7 tys. osób. HS jest właścicielem Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu, WSK PZL- -Rzeszów oraz Pratt Withney w Kaliszu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na kariera.pb.pl

Blogi »

Marek Wierciszewski

Marek Wierciszewski

Wyprzedaż na Wall Street
Marek Wierciszewski

Marek Wierciszewski

Wall Street poddaje się korekcie
Marek Wierciszewski

Marek Wierciszewski

Wall Street odrabia straty
Marek Wierciszewski

Marek Wierciszewski

Wall Street traci przed Fedem
Marek Wierciszewski

Marek Wierciszewski

Wall Street wraca do zwyżek

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu